Tympanometria
Tympanometria – co to takiego...?
Tympanometria jest jednym z badań wchodzących w skład audiometrii impedancyjnej. Realizowana jest w formie akustycznego pomiaru zmian prędkości i ciśnienia akustycznego w przewodzie słuchowym zewnętrznym. Na podstawie tych parametrów urządzenie pomiarowe (tympanometr) pozwala ocenić w jakim stopniu błona bębenkowa jest podatna na zmiany ciśnienia powietrza, generowane w zewnętrznym przewodzie słuchowym i jak odbija dźwięk. Ściśle rzecz biorąc, ocena podatności błony bębenkowej mierzona jest automatycznie przez sondę, szczelnie umieszczoną w przewodzie słuchowym zewnętrznym, która jednocześnie emituje ton kalibracyjny o częstotliwości 226Hz (u noworodków i niemowląt sugerowana częstotliwość tonu wynosi 1000Hz), generuje zmiany ciśnienia powietrza i mierzy natężenie fali dźwiękowej odbitej od błony bębenkowej. Sonda pomiarowa wyposażona musi być zatem w głośnik, mikrofon i pompę służącą do generowania wspomnianych zmian ciśnienia powietrza. Urządzenie pomiarowe, w automatyczny sposób odnotowuje zatem przy jakim ciśnieniu powietrza (pomiar najczęściej w zakresie od -400daPa do +200 daPa) błona bębenkowa odbija jak najmniej dźwięków (tj. przepuszcza je dalej do ucha środkowego). Tym samym pozwala wyznaczyć ciśnienie powietrza (szczyt krzywej tympanometrycznej – TPP) panujące w uchu środkowym Pacjenta. W rezultacie uzyskuje się wykres nazywany tympanogramem.
Tympanometria – jak się przygotować do badania?
Tympanometria, jak cała audiometria impedancyjna jest badaniem obiektywnym i nie wymaga czynnej współpracy ze strony Pacjenta. Należy jedynie zadbać o możliwość przeprowadzenia pomiarów w ciszy i spokoju. Przy zasadniczo czystym i drożnym przewodzie słuchowym zewnętrznym. Wykonując pomiar tympanometryczny, który z reguły twa klika sekund, pacjent powinien być biernie współpracujący. Spokojny, nie wyrywający sondy z przewodu słuchowego, nie ruszający nadmiernie głową, nie plączący. Może wręcz spać. Co niejednokrotnie jest dużym ułatwieniem w przypadku diagnostyki małych dzieci i niemowląt (często dopuszcza się również wykonywanie badania tympanometrycznego podczas karmienia piersią). De-facto, w trakcie kilkusekundowego pomiaru Pacjent nie powinien przełykać śliny, mówić, płakać, etc. W diagnostyce najmłodszych pacjentów często przydatne jest wcześniejsze przygotowanie i pozytywne nastawienie do badania. A wręcz zabawowa próba badania w domu…
Tympanometria – na jakie parametry zwracać uwagę...
W ocenie tympanogramu należy zwrócić uwagę nie tylko na sam wykres, ale również na cztery parametry, które pozwalają wiarygodnie zinterpretować wyniki:
- objętość ucha (ECV-equivalent canal volume), reprezentująca objętość przewodu słuchowego zewnętrznego pomiędzy błoną bębenkową a końcówką sondy; pozwala ocenić ciągłość błony bębenkowe czy wręcz poprawność wykonania badania;
- wysokość wierzchołka wykresu (SA-static acoustic admitance), reprezentująca podatność błony bębenkowej; pozwala ocenić ruchomość błony bębenkowej; położenie wierzchołka (TPP-tympanometric peak preasure), reprezentujące ciśnienie powietrza panujące w jamie bębenkowej;
- gradient/kształt krzywej (TW/G-tympanometric width/gradient), wynikający ze stromość zboczy wykresu i reprezentujący plastyczność błony bębenkowej.