Audiometria impedancyjna
Audiometria impedancyjna – czyli co...?
Audiometria impedancyjna wzięła swoją nazwę od sformułowania „impedancja”, będącego określeniem i miarą oporu jaki stawia ośrodek rozchodzącej się w nim fali dźwiękowej. W tym przypadku opór stawia przede wszystkim ucho środkowe – błona bębenkowa i łańcuch kosteczek słuchowych. W zależności od warunków, jakie panują w uchu środkowym, opór ten będzie większy lub mniejszy, a to w konsekwencji wpłynie na to jak słyszy Pacjent. W celu oceny warunków panujących w jamie bębenkowej, należy zatem je zmierzyć. Najlepiej obiektywnie. Audiometria impedancyjna zaliczana jest zatem do grupy obiektywnych badań narządu słuchu, a swój obiektywizm zawdzięcza zautomatyzowanym pomiarom, niezależnie od poziomu współpracy Pacjenta. Przez co pozwala na ocenę najbardziej peryferyjnego fragmentu drogi słuchowej, jakim jest ucho zewnętrzne i ucho środkowe. Audiometria impedancyjna nie wymaga czynnej współpracy ze strony osoby badanej, jednak wymaga pewnej kooperatywności (współpracy biernej), umożliwiającej przeprowadzenia pomiarów w ciszy i spokoju.
Audiometria impedancyjna – co się na nią składa...?
Audiometria impedancyjna – czy to badanie słuchu?
Audiometria impedancyjna – czy dla każdego?
Generalnie nie istnieją granice wiekowe, wykluczające możliwość przeprowadzenia badań z zakresu audiometrii impedancyjnej. Testom tego rodzaju poddawane są zarówno niemowlęta, dzieci w różnych grupach wiekowych, jak i osoby dorosłe. Wykonuje się zawsze tam gdzie podejrzewa się jakiekolwiek nieprawidłowości w działaniu ucha środkowego, tj. w przepadku objawu przytkanych uszu, przewlekłych stanów zapalnych, przewlekłych katarów, podejrzenia perforacji czy wręcz obserwowanego pogorszenia reakcji słuchowych.
Jedynym przeciwwskazaniem do badań może okazać się aktywny wyciek z ucha, stany zapalne przewodu słuchowego zewnętrznego czy świeże stany pooperacyjne. Badanie można wykonać w pracowni diagnostyki audiologicznej czy gabinecie protetyka słuchu. Wyniki interpretować powinien jednak lekarz (laryngolog, laryngolog dziecięcy, audiolog), specjalizujący się w diagnostyce oraz leczeniu problemów ze słuchem.
Warunkiem koniecznym do przeprowadzenia tego pomiaru jest drożny przewód słuchowy zewnętrzny i ciągła błona bębenkowa. W trakcie pomiaru, wykorzystuje się specjalną sondę, z końcówką – przypominającą pionek do gier planszowych – dopasowaną do średnicy przewodu słuchowego zewnętrznego konkretnego Pacjenta. Konieczne jest bowiem precyzyjne uszczelnienie całej objętości przewodu słuchowego zewnętrznego, umożliwiające akustyczny pomiar parametrów zależnych od stanu błony bębenkowej.