Czy chore zęby mogą wpływać na słuch?

Marmed - Aparaty Słuchowe - Badanie Słuchu - Chore zęby
Chore i nieleczone zęby mają negatywny wpływ na zdrowie całego organizmu człowieka. Drobnoustroje chorobotwórcze, rozwijające się w zepsutych zębach, mogą przedostawać się do krwioobiegu oraz innych organów wewnętrznych powodując wiele poważnych schorzeń np. choroby układu krążenia (nawet zawał mięśnia sercowego), problemy z nerkami, bakteryjne zapalenie zatok, a także refluks, zgagę czy przewlekłe zapalenie jelit. Infekcje zębów mogą rozprzestrzeniać się również na uszy, wywołując wiele groźnych dla prawidłowego słyszenia, powikłań w narządzie słuchu.

Jak chore zęby wpływają na ogólny stan zdrowia?

Choroby zębów, przyzębia i dziąseł (próchnica, paradontoza, ropnie) mogą prowadzić do licznych problemów zdrowotnych, które wykraczają poza same zęby i jamę ustną.

  • Infekcje ogólnoustrojowe. Bakterie i wirusy rozwijające się w zainfekowanych zębach przedostają się do krwioobiegu. Może to wywołać stan zapalny w różnych częściach ciała, a w skrajnych przypadkach prowadzić do poważnych zakażeń, takich jak sepsa.
  • Choroby sercowo-naczyniowe. Infekcje zębów mogą przyczyniać się do rozwoju miażdżycy, nadciśnienia tętniczego i innych uszkodzeń naczyń krwionośnych. Zwiększa to ryzyko udaru i zawału serca.
  • Problemy z układem oddechowym. Bakterie z jamy ustnej mogą przedostać się do płuc, co może prowadzić do infekcji dróg oddechowych (np. zapalenia płuc), a także do zaostrzenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).
  • Cukrzyca. Osoby z cukrzycą są bardziej narażone na choroby dziąseł, które mogą utrudniać kontrolowanie poziomu cukru we krwi, co zaostrza przebieg cukrzycy.
  • Komplikacje w ciąży. Infekcje zębów u kobiet w ciąży mogą zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu i negatywnie wpływać na rozwój płodu.
  • Chroniczny ból i problemy z jedzeniem.
  • Problemy psychologiczne i społeczne. Próchnica, braki w uzębieniu czy nieświeży oddech mogą obniżać samoocenę i prowadzić do unikania kontaktów społecznych — samotność i poczucie odrzucenia to prosta droga do depresji.

To tylko niektóre możliwe komplikacje. Chore i nieleczone zęby są zagrożeniem dla wielu innych organów, w tym także dla narządu słuchu.

Jakie problemy ze słuchem mogą wywołać chore zęby?

Chore zęby czasami prowadzą do różnych problemów ze słuchem głównie poprzez infekcje, stany zapalne i dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego (TMJ). Takie objawy jak ból ucha, szumy uszne lub pogorszenie słuchu, mogą wynikać z problemów stomatologicznych.

  • Uczucie zatkanego ucha. Infekcje zębów, zwłaszcza w górnej szczęce mogą rozprzestrzeniać się na zatoki przynosowe. Obrzęk i stan zapalny mogą zablokować trąbkę Eustachiusza, która łączy się z nosogardłem i odpowiada za wyrównywanie ciśnienia w uchu.
  • Szumy uszne (tinnitus). Problemy z zębami (wady zgryzu, zgrzytanie, ubytki) mogą prowadzić do dysfunkcji stawu skroniowego (TMJ). Zbyt duże napięcie mięśni i nerwów w okolicy ucha często jest przyczyną szumów usznych.
  • Pogorszenie słuchu. Infekcje zębów bywają przyczyną zapalenia ucha środkowego. To schorzenie może powodować — jeżeli nie jest odpowiednio leczone — przejściowe, a nawet trwałe pogorszenie słuchu
  • Ból ucha (otalgia). Ze względu na wspólne unerwienie (V nerw czaszkowy) ból zębów (zwłaszcza w dolnej szczęce) może być odczuwany w uchu, sprawiając mylne wrażenie, że problem nie leży po stronie zębów.

Odpowiednie leczenie stomatologiczne jest kluczowe dla zapobiegania takim komplikacjom i zapewnienia zdrowia uszu oraz słuchu.

Jakie choroby uszu mogą być spowodowane przez chore zęby?

Stan uzębienia może mieć duży wpływ na słuch, ze względu na anatomiczną bliskość struktur zębów, stawów skroniowo-żuchwowych i ucha środkowego oraz wspólne nerwy, które te obszary unerwiają. Choroby zębów mogą wywołać albo nasilić:

  • Zapalenie ucha środkowego (otitis media). Jest to stan zapalny jamy bębenkowej, wywołany infekcją bakteryjną lub wirusową. Taka infekcja może mieć swój początek w chorych zębach i rozprzestrzeniać się przez naczynia krwionośne i limfatyczne.
  • Zapalenie trąbki słuchowej (Eustachiusza).  Trąbka Eustachiusza łączy ucho środkowe z nosogardłem i pomaga wyrównywać ciśnienie w uchu. Infekcje zębów trzonowych, mogą być przyczyną zapalenia w obrębie jamy ustnej i gardła, co ma wpływ na dysfunkcję trąbki Eustachiusza.
  • Zapalenie ucha zewnętrznego (otitis externa). Nazywane również “uchem pływaka”. Czasami infekcje zębów mogą powodować obrzęk i zapalenie okolicznych tkanek, także przewodu słuchowego zewnętrznego.
  • Szumy uszne. Problemy z zębami, mogą powodować napięcie mięśniowe oraz zaburzenia pracy nerwów w okolicy ucha, co może skutkować odczuwaniem dzwonienia, brzęczenia czy szumu w uszach bez zewnętrznego źródła dźwięku.
  • Zespół Costena (dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego — TMJ). Problemy z zębami, takie jak zgryz krzyżowy, ubytki czy bruksizm (zgrzytanie zębami), mogą prowadzić do przeciążenia stawu skroniowo-żuchwowego, co z kolei może powodować ból ucha, szumy uszne i inne objawy otologiczne.

Podsumowanie

Zepsute zęby mogą prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, także do chorób uszu. Infekcje zębów mogą rozprzestrzeniać się na ucho, prowadząc do zapalenia ucha środkowego, ucha zewnętrznego czy dysfunkcji trąbki słuchowej. Ponadto, problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym spowodowane wadami zgryzu mogą wywoływać ból ucha, szumy uszne, a nawet niedosłuch. Regularne dbanie o zdrowie jamy ustnej jest ważne nie tylko dla zębów, pozwala też zapobiegać problemom z narządem słuchu.