Uszy ludzkie są bardzo ważnym organem odpowiadającym za zmysł słuchu i równowagi. Wszelkie zaburzenia słuchu utrudniają komunikację z otoczeniem, zmniejszają możliwości edukacyjne i zawodowe, uniemożliwiają prawidłowy rozwój emocjonalny. Prowadzą do wycofania się z życia towarzyskiego i społecznego. Samotność, ograniczona samodzielność i niska samoocena mają zły wpływ na stan psychiczny – często są przyczyną depresji. Nieleczony niedosłuch pogłębia się, może przybrać charakter trwały, a nawet doprowadzić do całkowitej głuchoty. Dlatego tak ważne są profilaktyczne badania słuchu. Wczesne wykrycie wady zwiększa szansę na skuteczne leczenie i zminimalizowanie konsekwencji.
Badania narządu słuchu
Badania układu słuchowego wykonuje się w celu określenia ilościowych i jakościowych ubytków słuchu, lokalizacji miejsca uszkodzeń i ustalenia przyczyny zaburzeń. Test SISI jest najczęściej wykonywaną próbą służącą do określenia zdolności różnicowania zmiany natężenia bodźca słuchowego.
Test SISI. Co to jest?
Test SISI (ang. Short Increment Sensitivity Indeks – wskaźnik wrażliwości na krótkie przyrosty natężenia dźwięku) jest badaniem bezpiecznym, nieinwazyjnym i bezbolesnym. Stosuje się je u osób z niedosłuchem, w procesie prawidłowego leczenia i dopasowania odpowiednich aparatów słuchowych. Badanie określa miejsce występowania uszkodzeń. Pewność diagnostyczną daje łączna interpretacja wyników SISI, audiometrii tonalnej, audiometrii mowy i audiometrii impedancyjnej.
Test SISI jest subiektywny, przy jego wykonywaniu konieczne jest współdziałanie pacjenta i odpowiednia komunikatywność z jego strony. Dlatego nie jest wskazane dla dzieci poniżej 7 roku życia i dla osób z niepełnosprawnością umysłową.
Jak przebiega test SISI?
Badanie odbywa się w specjalnej kabinie audiometrycznej nazywanej kabiną ciszy. Do ucha pacjenta emitowany jest (przez słuchawki połączone z audiometrem) jednostajny dźwięk o intensywności 20 decybeli powyżej ustalonego wcześniej progu słyszenia. Co 5 sekund, na okres 0,3 sekundy, siła dźwięku wzrasta o 1 decybel. Takich wzrostów w trakcie badania jest 20. Jeżeli pacjent wychwyci zmianę natężenia – daje sygnał, naciskając przycisk. Osobno bada się ucho prawe i lewe. Całość trwa około 15 minut. Badanie nie wymaga specjalnych przygotowań ze strony pacjenta. Należy tylko sprawdzić, czy przewody słuchowe są drożne – nie zalega w nich nadmiar woskowiny lub ciało obce.
Interpretacja wyników testu SISI
Ucho prawidłowo słyszące wychwytuje przyrosty natężenia dźwięku, dopiero gdy wzrastają 2 – 3 decybele. Natomiast ucho z uszkodzonym ślimakiem różnicuje wzrost intensywności dźwięku już od jednego decybela. Wynikiem badania testem SISI jest procent uzyskanych poprawnych odpowiedzi przy zmianie natężenia dźwięku o 1 dB.:
- SISI 0% – uszkodzenie słuchu odbiorcze pozaślimakowe, nie występuje patologiczny objaw wyrównania głośności
- SISI od 0% do 20% – słuch prawidłowy lub uszkodzenie przewodzeniowe słuchu.
- SISI od 20% do 60% – wynik niepewny, bez wartości diagnostycznej.
- SISI od 60% (lub 80%) do 100% – uszkodzenie ślimaka, objaw wyrównania głośności.