Pierścień Waldeyera (układ chłonny gardła)
- migdałek gardłowy,
- migdałki trąbkowe,
- migdałki podniebienne,
- migdałek językowy,
- grudki chłonne rozproszone w błonie śluzowej gardła,
- pasma boczne tkanki chłonnej w tylnej ścianie gardła.
Przyczyny przerostu migdałka gardłowego
Objawy i skutki przerostu migdałka gardłowego
Przerost migdałka gardłowego dotyczy najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym. Kiedy powiększony migdałek zaczyna zajmować ponad 60% przestrzeni nosogardła, pojawiają się objawy związane z upośledzeniem drożności dróg oddechowych:
- Chrapanie, a nawet epizody bezdechu w czasie snu. Częste budzenie się i nadmierne pocenie w nocy. Ciągłe zmęczenie i niedotlenienie jest groźne dla rozwoju dziecka.
- Oddychanie przez otwarte usta. Brak możliwości oddychania przez nos sprawia, że powietrze dostające się do dróg oddechowych nie jest odpowiednio ogrzane i oczyszczone. Sprzyja to rozwojowi infekcji bakteryjnych i wirusowych.
- Niedosłuch. Powiększony migdałek gardłowy może blokować trąbki słuchowe, które odprowadzają wydzieliny z ucha środkowego do gardła. Gromadzenie się płynu w uchu środkowym skutkuje upośledzeniem przewodzenia dźwięku i zapaleniem tego organu.
- Twarz adenoidalna. Długotrwałe oddychanie przez otwarte usta powoduje charakterystyczne zniekształcenie rysów twarzy, czego skutkiem są: cofnięcie żuchwy, dolne położenie języka, gotycki typ podniebienia (wyższe i węższe), wady zgryzu (zwężenie górnego łuku zębowego, wysunięcie zębów przednich) i podłużna twarz.
- Zaburzenia wymowy — tzw. nosowanie zamknięte. Powiększony migdałek gardłowy upośledza rezonowanie jamy nosowej podczas mówienia, powoduje to wymawianie zniekształconych głosek
- Spadek masy ciała. Utrudnione przełykanie może zniechęcać dziecko do jedzenia i powodować niedożywienie.
- Zaburzenia zachowania (nerwowość, męczliwość, nadpobudliwość ruchowa), a także problemy z nauką i skupieniem uwagi.
- Przewlekły katar i ściekanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła.
- Nawracające infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych.
- Nieprzyjemny zapach z ust.
Diagnozowanie i leczenie przerostu migdałka gardłowego
Wskazania do chirurgicznego usunięcia migdałka gardłowego
Wskazaniami do usunięcia migdałka gardłowego są: niedrożność nosa, zaburzenia oddychania w czasie snu, nosowanie zamknięte i wady zgryzu. Objawy te występują gdy ⅔ światła nozdrzy tylnych jest zamknięte przez przerośnięty migdał. Także nawracające ostre zapalenie ucha środkowego, nawracające wysiękowe zapalenie ucha środkowego oraz nawracające i przewlekłe zapalenie zatok przynosowych są wskazaniem do zastosowania adenoidektomii.
Adenoidektomia to chirurgiczny zabieg laryngologiczny polegający na usunięciu przerośniętego migdałka gardłowego. Stosuje się go u dzieci powyżej trzeciego roku życia.
Przerost migdałka gardłowego u dorosłych
Bibliografia:
- Greg R. Licameli, David E. Tunkel: „Otolaryngologia dziecięca. Diagnostyka i leczenie”. Redakcja wydania polskiego: Jarosław Szydłowski. Wydawnictwo MediPage 2015r.
- Przerost migdałków u dzieci | Pediatria – mp.pl
- klopotliwy-trzeci-migdal-1.pdf (zspdomiechowice.pl)